Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pancerne kopuły jak magnes przyciągają turystów [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Od kilku lat na dworcu stoi górniczy pociąg. Podobne kursowały w podziemiach w czasie budowy fortyfikacji przygotowywania ich do obrony. To tylko rekwizyt. Muzeum niebawem ogłosi przetarg na drugą kolejkę, która ma jeździć po podziemiach. - Jest szansa, że zostanie zamontowana jeszcze w tym roku - dodaje L. Lisiecki.
Od kilku lat na dworcu stoi górniczy pociąg. Podobne kursowały w podziemiach w czasie budowy fortyfikacji przygotowywania ich do obrony. To tylko rekwizyt. Muzeum niebawem ogłosi przetarg na drugą kolejkę, która ma jeździć po podziemiach. - Jest szansa, że zostanie zamontowana jeszcze w tym roku - dodaje L. Lisiecki. Dariusz Brożek
Nietoperze zimujące w poniemieckich bunkrach poczuły juz wiosnę i opuszczają swoją sypialnię. Ich miejsce zajmują natomiast ciekawscy, którzy coraz liczniej odwiedzają nasz turystyczny przebój, czyli podziemną trasę turystyczną w Pniewie.

Pniewo to prawdziwa Mekka dla miłośników fortyfikacji i militariów. Indywidualnych turystów i wycieczki z całej Europy przyciągają tam potężne bunkry, wybudowane w latach 30. minionego wieku przez Niemców.

Zobacz wideo z inscenizacji batalistycznej w Pniewie

Połączone podziemnymi korytarzami potężne schrony miały zabezpieczać wschodnie granice Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski. Obecnie w okresie zimowym są prawdziwym rajem dla nietoperzy, a przez cały rok - największym turystycznym przebojem nie tylko powiatu międzyrzeckiego, ale także całego regionu.

- W ubiegłym roku mieliśmy prawie 48,5 tys. gości. Zimą ruch turystyczny maleje, ale zwiastunem zbliżającej się wiosny jest widoczny już wzrost liczny turystów indywidualnych i wycieczek - mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.

Fotografik ożywił dawne miasto. Zobacz niesamowite zdjęcia

Ze względu na zimujące w podziemiach nietoperze, od 15 października do 15 kwietnia turyści mogą zwiedzać jeden z bunkrów oraz znajdujące się pod nim magazyny i koszary oraz korytarz prowadzący do podziemnego dworca kolejowego. Od wiosny do jesieni czynna jest tzw. długa trasa, poszerzona o zwiedzanie dworca i wyjście na zewnątrz innym bunkrem.

Relikty staromiejskiej architektury

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu „Gazety Lubuskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto