Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Padły rozkazy: przeprawić się na drugi brzeg! Zmotoryzowani forsowali Odrę [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Oprócz rosomaków przez rzekę przeprawiały się także czołgi.
Oprócz rosomaków przez rzekę przeprawiały się także czołgi. 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Przez cztery dni żołnierze z międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady trenowali forsowanie Odry w ośrodku szkolenia Biała Góra koło Krosna Odrzańskiego.

Przeprawa przez Odrę to trudne wyzwanie, dlatego podczas pierwszego dnia szkolenia żołnierze zapoznali się z warunkami bezpieczeństwa.

- W każdym z pododdziałów są młodzi żołnierze, dla których pokonanie przeszkody wodnej jest nowym wyzwaniem. Duży nacisk kładziemy na kierowców rosomaków. Pierwszy dzień szkolenia to czas aby poznali i przetrenowali zasady przygotowania transporterów do sprawnego i bezpiecznego przekroczenia rzeczki – podkreślił szef szkolenia podpułkownik Jarosław Mosur

Forsowanie

We wtorek na Odrze pojawiły się pierwsze pojazdy, które rozpoczęły forsowanie Odry.

- Rzeka jest o tyle trudną przeszkodą, ponieważ występuje na niej zmienność prędkości nurtu i wymaga od kierowców dużej czujności oraz umiejętności kierowania pojazdu, aby w etapie końcowym dotrzeć do punktu na brzegu, który zapewni możliwość „wyjścia” z rzeki” – podkreślił dowódca 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich podpułkownik Paweł Krzyżaniak, którego batalion jako pierwszy całością sił przekroczył Odrę.

Oprócz rosomaków przez rzekę przeprawiały się także czołgi.

Główną część żołnierzy piechoty przepłynęła rzekę na transporterach PTS, w które wyposażony jest 5 Kresowy batalion saperów. Ponadto w tym czasie przetrenowane zostało przemieszczenie na drugi brzeg rzeki z wykorzystaniem łodzi.

Zobacz też Zmotoryzowanych na szlaku Hannibala

Jak podkreślił podpułkownik Mosur, żołnierze muszą być przygotowani na każdą sytuację taktyczną, dlatego zagadnienie jakim jest pokonanie rzeki realizowana jest na wszystkich możliwych środkach transportu. Kolejne dni, stanowiły wyzwanie dla pozostałych pododdziałów brygady.

Grunt to doświadczenie

Pokonywanie przeszkody wodnej to także czas zdobywania nowych i wykorzystywania dotychczasowych doświadczeń. We wtorek, 12 czerwca rejon działania Wielkopolskiej Brygady przygotowane zostały punkty szkoleniowe, na której adepci sztuki wojenne z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia zapoznani zostali z etapami i zasadami przygotowania zajęć jakimi jest przygotowanie przeprawy oraz możliwości techniczne sprzętu.

Wsparcie z Krosna

Nad zabezpieczeniem technicznym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przeprawy czuwał 5 Kresowy batalion saperów z Krosna Odrzańskiego, który od początku czerwca realizuje to zadanie na korzyść wszystkich jednostek Czarnej Dywizji. Czerwcowe działania poprzedzone były przygotowaniem rejonu szkolenia, które saperzy rozpoczęli już w drugiej połowie maja.

Zobacz wideo z przekazania dowodzenia w "siedemnastej"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto