Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto Pomnik Pionierów Ziemi Międzyrzeckiej [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek, Artur Anuszewski
W gminie żyje jeszcze ponad stu osadników. Większość z nich przyjechała z rodzicami do Międzyrzecza z dawnych kresów II Rzeczpospolitej, które w 1945 r. zostały przyłączone do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wielu sądziło, że to tylko kolejny przystanek w ich życiu. W Obrze i Paklicy musiało upłynąć sporo wody, zanim pogodzili  się z rozstaniem z rodzinnym Zbarażem, Tarnopolem, czy Lidą.
W gminie żyje jeszcze ponad stu osadników. Większość z nich przyjechała z rodzicami do Międzyrzecza z dawnych kresów II Rzeczpospolitej, które w 1945 r. zostały przyłączone do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wielu sądziło, że to tylko kolejny przystanek w ich życiu. W Obrze i Paklicy musiało upłynąć sporo wody, zanim pogodzili się z rozstaniem z rodzinnym Zbarażem, Tarnopolem, czy Lidą. Artur Anuszewski
Mieszkańcy Międzyrzecza pamiętają o osadnikach, którzy osiedlili się w Międzyrzeczu i okolicach po drugiej wojnie światowej. W niedzielę, 16 września, w ogródku jordanowskim odsłonięto obelisk poświęcony Pionierom Ziemi Międzyrzeckiej.

Obelisk stanął w ogródku jordanowskim przy ul. Staszica. Poświęcony jest pionierom Ziemi Międzyrzeckiej, którzy po drugiej wojnie światowej osiedlili się w Międzyrzeczu i pobliskich wioskach. W niedzielę, 16 września, został uroczyście odsłonięty. Poświecił go proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha ks. Paweł Tokarczyk, natomiast symboliczną wstęgę przecięli burmistrz Remigiusz Lorenz i Albert Daszkiewicz, który przyjechał do Międzyrzecza po zakończeniu drugiej wojny.

W gminie żyje jeszcze ponad stu osadników. Większość z nich przyjechała z rodzicami do Międzyrzecza z dawnych kresów II Rzeczpospolitej, które w 1945 r. zostały przyłączone do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wielu sądziło, że to tylko kolejny przystanek w ich życiu. W Obrze i Paklicy musiało upłynąć sporo wody, zanim pogodzili się z rozstaniem z rodzinnym Zbarażem, Tarnopolem, czy Lidą.

Zobacz wideo z odsłonięcia Pomnika Pamięci w Skwierzynie

Po odsłonięciu pomnika uczestnicy uroczystości przejechali wynajętym przez gminę autokarem do Lubuskiego Nazaretu w Kęszycy Leśnej – ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w którym odbyło się doroczne Święto Pioniera. Wzięli udział w okolicznościowej mszy, odprawionej przez proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Andrzeja Wawrzysiuka.

Po zakończeniu nabożeństwa pionierzy wspominali przy kawie i ciastkach pierwsze, jakże trudne lata w powojennym Międzyrzeczu i pobliskich wioskach. – Początkowo były ogromne problemy z żywnością, opałem i odzieżą. Mieliśmy jednak ogromny zapał i wiarę, że odbudujemy miasto i naszym dzieciom będzie się żyło znacznie lepiej, niż nam – opowiadał jeden z uczestników.

Relacja z uroczystości w środę, 18 września, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”.

Zobacz wideo z murowania kamienia węgielnego pod pomnik gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto