Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz. Oddali cesarza „w depozyt” [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Odlany z brązu pomnik zaprojektował Aleksander Calanderlli. Powstał z inicjatywy mieszkańców Bydgoszczy w 1893 r. Przedstawiał cesarza Wilhelma na koniu. Po pierwszej wojnie i Traktacie Wersalskim w 1919 r, Niemcy z Bydgoszczy przekazali go międzyrzeczanom „w depozycie”. Podobnie jak niemieckie insygnia tego miasta.
Odlany z brązu pomnik zaprojektował Aleksander Calanderlli. Powstał z inicjatywy mieszkańców Bydgoszczy w 1893 r. Przedstawiał cesarza Wilhelma na koniu. Po pierwszej wojnie i Traktacie Wersalskim w 1919 r, Niemcy z Bydgoszczy przekazali go międzyrzeczanom „w depozycie”. Podobnie jak niemieckie insygnia tego miasta. archiwum Dariusza Brożka
Przez ćwierć wieku przy obecnej ul. 30 Stycznia stał pomnik cesarza Wilhelma. Do Międzyrzecza trafił po pierwszej wojnie z Bydgoszczy. Został wyburzony po drugiej wojnie światowej.

Przed drugą wojną światową obecna 30 Stycznia była jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Międzyrzecza. Do 1945 r. nazywała się Bahnhofstrasse, czyli Dworcowa. Łączyła bowiem centrum miasta ze stacją kolejową, wybudowaną w 1885 r.

Po pierwszej wojnie światowej na skwerze przy ówczesnej Dworcowej – na wysokości parkingu przed obecną restauracją Tequilla – zamontowano okazały pomnik cesarza Wilhelma. To arcyciekawy wątek z historii miasta. Pomnik trafił do Międzyrzecza z Bydgoszczy po powrocie tego miasta do Rzeczpospolitej.

Zobacz zdjęcia z koncertu w sanktuarium

Odlany z brązu pomnik zaprojektował Aleksander Calanderlli. Powstał z inicjatywy mieszkańców Bydgoszczy w 1893 r. Przedstawiał cesarza Wilhelma na koniu. Po pierwszej wojnie i Traktacie Wersalskim w 1919 r, Niemcy z Bydgoszczy przekazali go międzyrzeczanom „w depozycie”. Podobnie jak niemieckie insygnia tego miasta. Wierzyli, że miasto i pomnik niebawem wrócą do Niemiec.

Pogranicze kryje wiele tajemnic. Najwyższy czas je odkryć

Pomnik ustawiono na skwerze przy obecnej ulicy 30 Stycznia. Został wyburzony po 1945 r. Reliktem po postumencie jest niewielkie wzniesienie, które między obecnym parkingiem i restauracją Tequila.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkrywamy dawny Międzyrzecz. Oddali cesarza „w depozyt” [ZDJĘCIA] - Międzyrzecz Nasze Miasto

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto